Jaroslav Róna

Výstava / 31. 5. – 3. 9. 2023

V rubrikách Proběhlé, Výstavy
Kreslicí Plátno 1 100

Jaroslav Róna

Výstava
31. 5. — 3. 9. 2023
GALERIE R2020

Jaroslav Róna patří mezi výrazné osobnosti současné české umělecké scény. Jihočeské veřejnosti je znám díky svým monumentálním sochám, které jsou téměř každoročně součástí festivalu Umění ve městě. Tentokrát se ale veřejnost může těšit na jeho ´menší´ interiérovou tvorbu.

V díle Jaroslava Róny se propojují jeho dvě životní disciplíny – malířství a sochařství – v dokonale funkční syntéze.

Prostřednictvím malby nás často zavádí do svých „vnitřních krajin“, které jsou typické temnou a tajemnou atmosférou. V jeho sochařských dílech dominují figurální zobrazení, jak lidských, tak zvířecích postav, které jsou často silně stylizované a abstrahované až primitivním způsobem.

Jaroslav Róna je známý pro svůj charakteristický styl, ve kterém kombinuje realistické a fantastické prvky. Jeho práce jsou často ironicky laděny, nechybí svérázný humor a mírně cynická nadsázka. Jeho díla často odkazují na mytologii, náboženská témata a archetypy. Róna se zabývá otázkami lidského bytí, duchovna a smrti. Jeho sochy a obrazy vyzařují silné emoce a mají často symbolický význam.

Návštěvníky Galerie Rabenštejnská bude již před vstupem vítat dvoumetrová socha Měsíčního jezdce a uvnitř galerie se pak mohou těšit na interiérové plastiky a obrazy.

Jaroslav Róna

*27. dubna 1957, Praha