Jakub Flejšar

Výstava / 17. 2. — 21. 5. 2023

V rubrikách Proběhlé, Výstavy
Dsc8169
Výstava

ČAS NENÍ. JÁ JSEM.

Jakub Flejšar
17. 2. — 21. 5. 2023
GALERIE R2020

Ústředním tématem tvorby Jakuba Flejšara je otázka lidského bytí a projev člověka ve světě a čase. A právě na čas, tedy vlastně jeho neexistenci, odkazuje výstava ČAS NENÍ, JÁ JSEM v Galerii Rabenštejnská. 

Nenajdete na ní však ani jeden odkaz k času. Jde o zamýšlení se nad tím, co nám tento lidský vynález (čas) přináší a co nám bere. Jde o to zkusit si prohlédnout jednotlivé práce v Galerii, ale pokusit se zanechat svůj psychologický čas před Galerií. Nenechat se ovládat časem, protože on slouží nám a ne my jemu. Umění je fascinující tím, že neobsahuje čas – v obrazech, plastikách a kresbách se zrcadlí nekonečno – obsahuje jak setinu sekundy tak i celou věčnost. Pokud zapomenete na čas – jste jen vy a nekonečno. Vítejte v nekonečnu …

Čas si vymyslel člověk, aby přežil – díky času dokážete odhadnout vzdálenost a to vám slouží k obraně před nebezpečím, díky znalosti času můžeme sázet plodiny, připravovat topivo na zimu, celý náš život se točí okolo času. Čím přesněji plánujeme, tím jsme efektivnější, výkonnější, vlastně se Časem stáváme – jsme otroky času – přitom čas je jen myšlenka, představa nic víc. Existuje jenom tady a teď, není zítra, není včera – realita je jen teď a realitu vnímám pouze svým bytím. Prostě ČAS NENÍ – JÁ JSEM …

Virtuální prohlídka výstavy ZDE.

MgA. Jakub Flejšar

*1980, Praha

Vystudoval pražskou UMPRUM v ateliéru Socha II. prof. J. Beránka. Je trenérem olympijské vítězky Evy Adamczikové dříve Samkové. Jeho tvorbu charakterizují figury připomínající postavy a hlavy, které ve tvůrčím vývoji autora nabývají postupně až abstraktních forem.  Flejšar své práce často umisťuje do veřejného prostoru měst či krajiny. 

Jeho práce jsou zastoupeny v soukromých sbírkách ale i velkých institucích nebo korporacích. Jeho sochy jsou například součástí Golfu Hostivař nebo office centra Bořislavka.