Kreslici Platno 5@2x

Koncert

Pétur Ben, Ragga Gröndal a Guðmundur Pétursson

Island

7. 3. 2024 – 19:00

Pétur Ben, Ragga Gröndal a Guðmundur Pétursson jsou na Islandu uznávanými hudebníky. Svým talentem přispívají napříč žánry a hudebními hranicemi, a to jak sami jako sóloví umělci, tak ve spolupráci s dalšími. Jejich koncert v Rabenštejnské se bude skládat z jejich autorské hudby a překvapivých coververzí písní, které mají rádi.

Pétur Ben je oceňovaný islandský skladatel, textař, zpěvák, producent, aranžér a kytarista. Spolupracoval se Shahzadem Ismailym, Nickem Cavem, Mugisonem, Sóleyem, Amiinou, Lay Low a Emilíanou Torrini. Jeho album „Wine For My Weakness“ z roku 2006 získalo islandskou hudební cenu za nejlepší rockové album. Má široký hudební záběr od jemných minimalistických folkových písní až po black metal. Skládá hudbu pro komorní soubory a sbory a také filmovou a televizní hudbu. Je držitelem ceny Edda, kterou získal v kategorii Nejlepší filmová hudba za film Meatalhead (2013) a televizní pořad Prisoners (2017). Napsal také hudbu k osmi epizodám televizního seriálu Vraždy ve Valhalle a filmu Solitude (2023).

Ragga Gröndal je často označována za jednu z nejpozoruhodnějších islandských zpěvaček. Již deset let spolupracuje se skupinou hudebníků, s nimiž vystupuje po celé Evropě. Skupinu tvoří nezávislí hudebníci Guðmundur Pétursson (kytara), Haukur Gröndal (dechové nástroje) a Claudio Spieler (bicí nástroje). Ačkoli je jejich hudba silně zakořeněna v islandské lidové tradici, zpochybňují konvence tím, že do ní zapojují rozmanité, někdy velmi vzdálené vlivy. Inspirují se také moderní islandskou realitou a jejím vztahem ke starým časům – odmítají konformitu a zároveň zůstávají věrní autenticitě. Ragga považuje ochranu islandštiny, mateřského jazyka pouhých 330 000 lidí na světě, za velmi důležité téma, a proto zpívá převážně v islandštině. V roce 2006 se stala nejprodávanější islandskou umělkyní a byla vyhlášena islandskou zpěvačkou roku. V roce 2007 se stala finalistkou soutěže Söngvakeppni.

Guðmundur Pétursson už jako teenager prorazil jako skvělý kytarista a netrvalo dlouho a dostal se do čela mezi islandské hudebníky. Umí hrát stejně dobře na všechny druhy kytar, většinu hudebních žánrů a v posledních letech začal i zpívat vlastní skladby. Guðmundur je samozřejmě dobře známý svou hrou na bluesovou kytaru, ale napsal i skladby pro symfonický orchestr a vydal sólová alba různého druhu, stejně jako je pravděpodobně nejvyhledávanějším kytaristou všech dob na Islandu.

Vstupné
Základní 200 Kč
Studenti 100 Kč

Vstupenky k zakoupení na místě, případně lze rezervovat na emailu rabenstejnska2020@umenivemeste.cz (předmět: koncert 7.3.2024 – rezervace vstupenek; do textu uveďte počet a kontaktní údaje jméno, příjmení, tel.)